ΣΗΜΑ ΕΣΠΕΔΑ

s1

S2

Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου 2013

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Β΄ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (4η αγωνιστική)

ΑΣ Ηλιούπολης-ΑΟ Θρίαμβος 1-3
ΟΦΑ Απολλώνιος-ΔΑΣ Δραπετσώνας 3-1
ΑΟΝ Αργυρούπολης-ΑΕ Ρέντη 3-0
ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας-ΑΓΟΓ Ευρυάλη 0-3
ΑΟ Ενωση Ιλίου-ΑΓΣ Αρτεμις 3-1
ΓΑΝΣ Ιρις-ΑΕ Αίολος Ταύρος 3-0
ΑΟ Πήγασος Χαϊδαρίου-ΑΣ Φοίνιξ 3-0
Πειραϊκός Σύνδεσμος-ΑΟ Αιγάλεω 2-3

ΒΘΜΟΛΟΓΙΑ (4η αγωνιστική)

1.ΑΟΝ Αργυρούπολης 12(12-0),
2.ΑΟ Θρίαμβος 12(12-2),
3.ΑΟ Αιγάλεω 11(12-2),
4.ΑΓΣ Αρτεμις 9(10-4),
5.ΑΟ Πήγασος Χαϊδαρίου 9(10-4),
6.ΑΟ Ενωση Ιλίου 9(10-6),
7.ΑΓΟΓ Ευρυάλη 8(10-5),
8.ΑΣ Ηλιούπολης 7(9-7),
9.ΓΑΝΣ Ιρις 6(6-6),
10.ΑΕ Ρέντη 5(6-9),
11.Πειραϊκός Σύνδεσμος 3(6-11),
12.ΟΦΑ Απολλώνιος 3(3-10)
13.ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας 1(4-12),
14.ΑΣ Φοίνιξ 1(2-12),
15.ΑΕ Αίολος Ταύρος 0(1-12),
16.ΔΑΣ Δραπετσώνας 0(1-12)

Τρίτη, 22 Οκτωβρίου 2013

ΣΧΟΛΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ Γ΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού σε συνεργασία με την Ε.Ο.Π.Ε. και τον Σ.Ε.Π.ΠΕ. θα πραγματοποιήσει Σχολές Προπονητών Πετοσφαίρισης Γ' Κατηγορίας σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη από 20 Νοεμβρίου 2013 έως 13 Απριλίου 2014. 
Οι προϋποθέσεις για την παρακολούθηση των σχολών είναι οι εξής : 
  1. Να έχει ηλικία 23-55 ετών.
  2. Απολυτήριο εξατάξιου Γυμνασίου ή Λυκείου ή άλλης ισότιμης σχολής.
  3. Να είχε ενεργό συμμετοχή, ως Πετοσφαιριστής, σε σωματεία οποιασδήποτε κατηγορίας για μία τουλάχιστον πενταετία την οποία βεβαιώνει η Ε.Ο.ΠΕ., ή οι Ενώσεις Περιφερειών ή Τοπικών Επιτροπών. 
Περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να λάβουν από την ιστοσελίδα του Σ.Ε.Π.ΠΕ. (www.seppe.gr) και τα γραφεία του Συνδέσμου στο 210-9218936.

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ Β' ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

ΠΟΚ Εσπερος-Μανδραϊκός ΑΟ 3-0 άνευ αγώνα
ΟΦΑ Απολλώνιος-ΑΟ Ελληνικά Ναυπηγεία 0-3
ΑΓΟΓ Ευρυάλη-ΓΣ Πετρούπολης 3-2
ΓΣ Πανιώνιος-ΑΟ Φιλία Περάματος 3-2
ΑΕ Αρμενική-ΑΟ Αστέρας Νίκαιας 3-1
ΑΣ Ακάδημος-Εθνικός ΟΦΠΦ 0-3

Βαθμολογία
(σε 3 αγώνες)

1.ΑΟ Ελληνικά Ναυπηγεία 9(9-1)
2.Εθνικός ΟΦΠΦ 9(9-1) 
3.ΑΓΟΓ Ευρυάλη 8(9-2)
4.ΑΕ Αρμενική 6(7-4)
5.ΓΣ Ηλιούπολης 6(6-4)
6.ΑΟ Αστέρας Νίκαιας 6(7-5)
7.ΓΣ Πανιώνιος 5(7-5)
8.ΓΣ Πετρούπολης 4(6-6)
9.ΑΟ Φιλία Περάματος 4(5-7)
10.ΠΟΚ Εσπερος 3(4-6)
11.ΑΟ Σαρωνικός 3(4-7)
12.ΑΣ Ακάδημος 0(1-9)
13.ΟΦΑ Απολλώνιος 0(1-9)
14.Μανδραϊκός ΑΟ -6(0-9)

Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2013

ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ-Α.Ο. ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 0-3

ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ-Α.Ο. ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 0-3 (10-25,19-25, 21-25). Ο αγώνας ήταν για τη 2η αγωνιστική και είχε αναβληθεί αρχικά λόγω της ακαταλλήλότητας του γηπέδου των γηπεδούχων.

ΒΘΜΟΛΟΓΙΑ (3η αγωνιστική)

1.ΑΟΝ Αργυρούπολης 9(9-0)
2.ΑΟ Αιγάλεω 9(9-0)
3.ΑΓΣ Αρτεμις 9(9-1)
4.Θρίαμβος 9(9-1)
ΑΣ Ηλιούπολης 7(8-4) 
6.ΑΟ Πήγασος Χαϊδαρίου 6(7-4)
7.ΑΟ Ενωση Ιλίου 6(7-5)
8.ΑΓΟΓ Ευρυάλη 5(7-5)
9.ΑΕ Ρέντη 5(6-6)
10.ΓΑΝΣ Ιρις 3(3-6)
11.Πειραϊκός Σύνδεσμος 2(4-8)
12.ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας 1(4-9)
13.ΑΣ Φοίνιξ 1(2-9)
14.ΑΕ Αίολος Ταύρος 0(1-9)
15.ΟΦΑ Απολλώνιος 0(0-6)
16.ΔΑΣ Δραπετσώνας 0(0-9)

Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου 2013

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΤΟΠΙΚΟ ΕΣΠΕΔΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Α΄ όμιλος:
ΑΟ Κελεός-Μελάς Αγ.Ελευθέριος 0-3, 
ΓΣ Ειρήνη-ΠΟΚ Εσπερος 0-3, 
ΑΟΝΣ Μίλων-ΑΕ Ευριπίδης 3-0,
ΓΣ Αγ.Αναργύρων-Μανδραϊκός ΑΟ 3-0
Βαθμολογία: 
1.ΑΟΝΣ Μίλων 6(6-0), 
2.ΓΣ Αγ.Αναργυρων 6(6-1), 
3.ΠΟΚ Εσπερος 5(6-2), 
4.Μελάς Αγ.Ελευθέριος 4(5-3), 
5.ΑΟ Κελεός 0(3-4), 
6.ΑΕ Ευριπίδης 0(1-6), 
7.Μανδραϊκός ΑΟ 0(1-6), 
8.ΓΣ Ειρήνη 0(0-6)

Β΄ όμιλος: 
ΓΣ Περάματος Ερμής-ΑΟΠ Μοσχάτου 1-3, 
ΑΕΓ Αιξωνή-ΑΠΣ Αρης Αμφιάλης 2-3, 
ΑΟ Τελαμών-ΑΟ Φιλία Περάματος 3-1

Βαθμολογία: 
1.ΑΟΠ Μοσχάτου 6(6-2), 
2.ΑΠΣ Αρης Αμφιάλης 5(6-2), 
3.ΑΟ Τελαμών 3(4-4), 
4.ΑΠΣ Αμιλλα 2(3-2), 
5.ΑΕΓ Αιξωνή 1(2-3), 
6.ΑΟ Φιλία Περάματος 1(3-6), 
7.ΓΣ Περάματος Ερμής 0(1-6)

Πέμπτη, 17 Οκτωβρίου 2013

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Ολοκληρώθηκε και η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής Γυναικών (όμιλος ΕΣΠΕΔΑ) με τις Αργυρούπολη, Αιγάλεω και Άρτεμις Κορυδαλλού να συνεχίζουν με τρίποντα.


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (3η αγωνιστική)


ΑΕ Αίολος Ταύρος-ΑΟ Πήγασος Χαϊδαρίου 1-3
ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας-Πειραϊκός Σύνδεσμος 2-3
ΑΓΟΓ Ευρυάλη-ΑΣ Ηλιούπολης 3-2
ΑΟ Θρίαμβος-ΑΟ Ενωση Ιλίου 3-1
ΑΓΣ Αρτεμις-ΟΦΑ Απολλώνιος 3-0
ΔΑΣ Δραπετσώνας-ΓΑΝΣ Ιρις 0-3
ΑΣ Φοίνιξ-ΑΟΝ Αργυρούπολης 0-3
ΑΕ Ρέντη-ΑΟ Αιγάλεω 0-3

ΒΘΜΟΛΟΓΙΑ (3η αγωνιστική)

1.ΑΟΝ Αργυρούπολης 9(9-0)
2.ΑΟ Αιγάλεω 9(9-0)
3.ΑΓΣ Αρτεμις 9(9-1)
4.ΑΣ Ηλιούπολης 7(8-4)
5.ΑΟ Θρίαμβος 6(6-1)
6.ΑΟ Πήγασος Χαϊδαρίου 6(7-4)
7.ΑΟ Ενωση Ιλίου 6(7-5)
8.ΑΓΟΓ Ευρυάλη 5(7-5)
9.ΑΕ Ρέντη 5(6-6)
10.ΓΑΝΣ Ιρις 3(3-6)
11.Πειραϊκός Σύνδεσμος 2(4-8)
12.ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας 1(4-9)
13.ΑΣ Φοίνιξ 1(2-9)
14.ΑΕ Αίολος Ταύρος 0(1-9)
15.ΟΦΑ Απολλώνιος 0(0-6)
16.ΔΑΣ Δραπετσώνας 0(0-9)

Θρίαμβος και Απολλώνιος έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

ΣΧΟΛΗ ΝΕΩΝ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

Ο Σύνδεσμος Διαιτητών Πετοσφαίρισης Δυτικής Αττικής και Πειραιά(ΣΥ.Δ.ΠΕ.Δ.Α.Π.) υπό την αιγίδα της Ομοσπονδίας Διαιτητών Βόλλεϊ Ελλάδος (Ο.Δ.Β.Ε.), διοργανώνει σχολή νέων διαιτητών στο Κερατσίνι στo Πολιτιστικό Κέντρο Αντώνης Σαμαράκης του Δήμου Κερατσινίου- Δραπετσώνας, Αλεξάνδρου Παπαναστασίου & Μικράς Ασίας (όπισθεν Δημαρχείου Κερατσινίου) . 
Πρόγραμμα: 
Τρίτη 22 Οκτωβρίου 17:00-21:00
Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 17:00 - 21:00
Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 17:00 - 21:00
Τρίτη 29 Οκτωβρίου 17:00-21:00
Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 17:00 - 19:00, 19:30-21:00Γραπτές Εξετάσεις 
Απαραίτητα δικαιολογητικά: 
1.     Αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας 
2.      Απολυτήριο Λυκείου ή αντίγραφο πτυχίου ή πιστοποιητικό σπουδών
ανωτάτης ή ανωτέρας εκπαίδευσης 
3.      Ποινικό μητρώο (γενικής χρήσης τύπου Β') 
Κόστος συμμετοχής 20 ευρώ 
Για δήλωση συμμετοχής & πληροφορίες τηλ. 2104833444 (Τρίτη 18:00-20:00)
,6932411640 - 6936518516 ή στείλτε email στο info@sydpedap.gr

Τρίτη, 15 Οκτωβρίου 2013

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ Β' ΟΜΙΛΟΣ

B΄ΑΝΔΡΩΝ - ΕΣΠΕΔΑ (2η αγωνιστική)
Αστέρας Νίκαιας - Έσπερος Καλλιθέας 3-1
Ελληνικά Ναυπηγεία - Α.Ο Σαρωνικός 3-0
Εθνικός Πειραιώς - Α.Ε Αρμενική 3-0
Μανδραϊκός - Πανιώνιος 0-3 (άνευ αγώνα)
Φιλίας Περάματος - ΑΓΟΓ Ευρυάλη 0-3
Γ.Σ Ηλιούπολης - Ακάδημος 3-0
Γ.Σ Πετρούπολης - Απολλώνιος Κερατσινίου 3-0


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2η αγωνιστική)
ΑΓΟΓ Ευρυάλη 6  
Ναυπηγεία 6 
Εθνικός Πειραιώς 6
Αστέρας Νίκαιας 6 
ΓΣΣ Πανιώνιος 3 
Α.Ε Αρμενική 3
ΓΣ Πετρούπολης 3
ΓΣ Ηλιούπολης 3
Φιλία Περάματος 3 
ΑΟ Σαρωνικός 3 
Εσπερος 0
Ακάδημος 0 
Απολλώνιος 0
Μανδραϊκός -6 (0-6)

Δευτέρα, 14 Οκτωβρίου 2013

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ Β' ΟΜΙΛΟΣ

Η αντρική ομάδα του Α.Ο.Α. Σαρωνικού στην πρώτη αγωνιστική  του πρωταθλήματος της Β Εθνικής  (β΄ όμιλος ) αντιμετώπισε την ομάδα του Ο.Φ.Α. Απολλώνιου, το Σάββατο,  στο κλειστό γήπεδο του  ΕΠΑΛ Αίγινας. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και βρήκε την ομάδα της Αίγινας νικήτρια με 3-1 (25-14, 25-23, 25-27, 25-23).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ  3 
2 ΑΕ ΑΡΜΕΝΙΚΗ  3 
3 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ  3 
4 ΑΟ ΦΙΛΙΑ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ  3 
5 ΑΟ ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ 3
6 ΑΟ ΕΛΛ.ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ 3
7 ΑΟ ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΑΙΑΣ  3
8 ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ  3
9 ΑΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ  0
10 ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ  0
11 ΓΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ  0
12 ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ  0
13 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ  0
14 ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ ΑΟ  -3

Παρασκευή, 11 Οκτωβρίου 2013

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΤΟΠΙΚΟ ΕΣΠΕΔΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (1η αγωνιστική)
Α΄ Όμιλος
Μελάς Αγ.Ελευθέριος-ΠΟΚ Εσπερος 2-3
ΑΕ Ευριπίδης-ΓΣ Αγ.Αναργύρων 1-3
Μανδραϊκός ΑΟ-ΑΟ Κελεός 1-3
ΑΟΝΣ Μίλων-ΓΣ Ειρήνη 3-0

Β΄ Όμιλος:
ΑΟ Φιλία Περάματος-ΑΠΣ Άμιλλα 2-3
ΑΠΣ Αρης Αμφιάλης-ΓΣ Περάματος Ερμής (θα γίνει την Κυριακή 13/10 στο γήπεδο Ικονίου 20.30)
ΑΟΠ Μοσχάτου-ΑΟ Τελαμών 3-1

Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου 2013

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Β΄ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (2η αγωνιστική)


Α.Σ.Ηλιούπολης - Ίκαρος Καλλιθέας 3-1
Α.Ο Αιγάλεω - Φοίνιξ Πειραιά 3-0
Ένωση Ιλίου - ΑΓΟΓ Ευρυάλη 3-1
Ίρις Νέας Σμύρνης - Άρτεμις Κορυδαλλού 0-3
Πήγασος Χαϊδαρίου - Δ.Α.Σ Δραπετσώνας 3-0
Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης - Αίολος Ταύρος 2006 3-0
Πειραϊκός Σύνδεσμος - Α.Ε Ρέντη 1-3
 

ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ - ΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ (Αναβολή)

ΒΘΜΟΛΟΓΙΑ (2η αγωνιστική)


1. ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ
2. ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ
3. ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ 
4. ΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
5. ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ
6. ΑΕ ΡΕΝΤΗ
7. ΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ (αγώνας 1)
8. ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ
9. ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
10. ΑΣ ΦΟΙΝΙΞΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
11. ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 
12. ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ
13. ΓΑΝΣ ΙΡΙΣ 
14. ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (αγώνας 1)
15. ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ
16. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

Τρίτη, 8 Οκτωβρίου 2013

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ Β' ΟΜΙΛΟΣ

Ξεκίνησαν οι αγώνες στον Β΄ όμιλο της Β΄ Εθνικής του Εθνικού Περιφερειακού Πρωταθληματος Ανδρών με τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής να έχουν ως εξής.

ΑΟ Φιλία Περάματος-ΓΣ Πετρούπολης 3-1
ΠΟΚ Εσπερος-Εθνικός ΟΦΠΦ 0-3
ΑΓΟΓ Ευρυάλη-Μανδραϊκός ΑΟ 3-0
ΓΣ Πανιώνιος-ΑΟ Αστέρας Νίκαιας 1-3
ΑΕ Αρμενική-ΓΣ Ηλιούπολης 3-0
ΑΣ Ακάδημος-ΑΟ Ελληνικά Ναυπηγεία 1-3
**ο αγώνας ΑΟ Σαρωνικός-ΟΦΑ Απολλώνιος θα γίνει 12/10 18.30 στο ΕΠΑΛ Αίγινας.

Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου 2013

ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι στην ενότητα «ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ» του διαδικτυακού μας τόπου,  έχουν αναρτηθεί οι αλλαγές κανονισμών  FIVB (συνοπτικά) 2013-2016 , καθώς και ο πίνακας κανονικότητας επαναπροσδιορισμού λίμπερο.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ & ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α΄ ΦΑΣΗ Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ
2η αγωνιστική
ΓΣ Πετρούπολης-ΑΟ Ελλην.Ναυπηγεία 0-3

ΑΟ Φιλία Περάματος-ΑΕ Αρμενική 0-3

Εθνικός ΟΦΠΦ-ΑΓΟΓ Ευρυάλη 3-0 

ΑΣ Ακάδημος-ΑΟ Αστέρας Νίκαιας 2-3

Η 3η αγωνιστική διεξάγεται στις 26-27/10 και τα ζευγάρια των ημιτελικών είναι:

ΑΟ Ελλην.Ναυπηγεία-Εθνικός ΟΦΠΦ
ΑΕ Αρμενική-ΑΟ Αστέρας Νίκαιας

 ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
1η αγωνιστική
ΑΟΠ Μοσχάτου-ΓΣ Περάματος Ερμής 0-3
 Μανδραϊκός ΑΟ-ΑΟ Πήγασος Χαϊδαρίου 0-3
 ΑΣ Ηλιούπολης-ΟΦΑ Απολλώνιος 3-1
 ΑΕΓ Αιξωνή-ΑΕ Αίολος Ταύρος 0-3
 ΓΑΝΣ Ιρις-ΑΟ Ενωση Ιλίου 1-3
 ΑΟ Τελαμών-ΑΟ Θρίαμβος 0-3
Η 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Γυναικών θα διεξαχθεί το Σάββατο 26/10 και τα ζευγάρια των αγώνων είναι: 
ΑΣ Φοίνιξ-ΑΣ Ηλιούπολης
Μελάς Αγ.Ελευθέριος-ΑΠΣ Αρης Αμφιάλης
Πειραϊκός Συνδ.-ΑΟΝ Αργυρούπολης
ΓΣ Περάματος Ερμής-ΑΓΟΓ Ευρυάλη
ΑΕ Ρέντη-ΑΟ Πήγασος Χαϊδαρίου
ΑΠΣ Αμιλλα-ΑΕ Αίολος Ταύρος
ΔΑΣ Δραπετσώνας-ΑΟ Θρίαμβος
ΓΣ Αγ.Αναργύρων-ΑΟ Ενωση Ιλίου.